четверг, 30 мая 2013 г.

План-конспект
проведення  уроку з курсу „Сходинки до інформатики” в 4 класі

Ділова зустріч в країні Алгоритміка

Мета уроку:
-    закріпити вміння складати алгоритми для виконавця Кенгуру (лінійні та циклічні);
-    закріпити вміння працювати з блок-схемами з розгалуженням та алгоритмами з циклом;
-    розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять;
-    виховувати товариськість, дисципліну, відповідальність.

Обладнання:
Мультимедійний проектор, прикладний програмний пакет «Алгоритміка», програмне забезпечення курсу «Сходинки до інформатики», роздатковий матеріал: завдання для творчого заліку, домашнє завдання на картках, «ребусне» деревце, таблички для повторення правил техніки безпеки

Орієнтовний план і методи проведення уроку.

1. Актуалізація опорних знань (гра «Сніжний ком»: повторення основних термінів, які зустрічалися на уроках при вивченні теми «Алгоритми» - 2 хвилини.
2. Оголошення теми та визначення очікуваних результатів  – 1 хв.
3. Проведення першої частини творчого заліку (робота в малих групах) – 12 хвилин.
4. Логічна розминка  (повторення): театралізоване дійство «Вовк, коза і капуста» за участю всіх учнів. Учні набувають досвіду в складанні алгоритму, який вирішить проблемну ситуацію шляхом гри. Ця частина уроку проходить досить жваво, учасники гри постійно рухаються, тому її доцільно прирівняти до фізкультхвилинки – 5 хвилин.
5. Повторення правил техніки безпеки (робота зі слайдами з презентації: чи правильне зображення? – 2 хвилини.
6. Розв’язування проблемної ситуації Перевізника за допомогою комп’ютерної програми пакета «Алгоритміка»  (робота за комп’ютером в парах) – 2 хвилини.
7. Перевірка домашнього завдання: (додатковий об’єкт, який необхідно приєднати до заготовленої частини програми творчого завдання) – 1 хвилина.
9. Проведення другої частини творчого заліку  (практична робота в програмі «Кенгуру») – 13 хвилин.
9. Релаксація:  вправи для очей та рук – 1 хвилина.
10. Підсумок уроку  (оцінити  урок, роботу учнів, якщо є час, оголосити оцінки) – 1 хвилина.
11. Домашнє завдання  (на картках).

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Ребусна перепустка на урок: Ребусне деревце (ялинка з ребусами на ялинкових прикрасах). Учні знімають прикраси, розгадують ребуси і відповіді записують на дошці.

Вітання:
                     Вітання усім,
Хто прийшов на урок!
До плідної праці
Нас кличе дзвінок!

Слово вчителя:

Дорогі діти! Крокуючи «сходинками до інформатики», ми з вами поступово, але наполегливо дістались до цікавої і привітної країни Алгоритміка. Чимало було прикрих хвилин, розчарувань, навіть сліз. Адже не всі куточки цієї дивовижної країни були гладенькими та рівними. Довелось трохи шишок набити. І все-таки, я була свідком ваших перемог, коли ви розв’язували складні алгоритмічні задачі, блискуче виконували логічні вправи! А як тісно подружились з одним із мешканців міста – Виконавцем Кенгуру! Настав час прозвітуватись про набуті знання. Тема уроку: «Ділова зустріч в країні Алгоритміка» не потребує уточнень і пояснень. До діла, мої розумники і розумнички! За роботу на уроці ви отримаєте дві оцінки: перша – за алгоритмічний турнір (командна) і друга – за практичну частину творчого заліку. Успіхів вам!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Гра «Сніжний ком». По черзі учні називають слова і вирази, які зустрічалися в країні Алгоритміка, але з умовою: кожний наступний учасник гри називає спочатку всі слова, які були сказані до нього, а потім – своє. (Алгоритм – команда – блок-схема – виконавець – алгоритмічне мислення – логічна задача – Алгоритміка – робот – Кенгуру – цикл – умова – лінійний алгоритм – розгалуження – вкладені алгоритми – Восьминіжка – спонукальне речення – дія – результат – наказ – стрибок – крок і т. і.).

ІІІ. Проведення творчого заліку.

Перша частина:  Клас ділиться на три групи. В кожній групі обирається спікер, секретар, координатор, доповідач.
Країна Алгоритміка запрошує на алгоритмічний турнір всіх розумників та розумничок.
Завдання 1.
Звідки викотилась кулька?
Необхідно відтворити першу частину шляху кульки: зворотний алгоритм. Спікери команд делегують по одному учаснику турніру до дошки, де учні крок за кроком виконують алгоритм, а члени команди мають можливість робити маленькі корективи, якщо такі необхідні.
Завдання 2.
Розфарбуй малюнки дядька Федора. Зроби малюнки Шарика та Матроскіна і розфарбуй їх. (вкладені алгоритми подані на схемах завдань). Учні працюють групою.
Завдання 3.
Алгоритм «Несправний телефон». Працюють учні колективно.
Завдання 4.
Обчисли результат. Спікери ділять команду на пари. Кожна пара виконує свою частину завдання, а доповідач об’єднує завдання в одне і фіксує результат в потрібному місці.
Правильність виконання алгоритмів демонструється в презентації.
Команди отримують грамоти за 1,2,3 місце.

ІV. Алгоритмічна розминка (повторення)
Театралізоване дійство
Є дуже відома задача, точніше історія, за назвою «Вовк, коза і капуста».

До класу заходить схвильований Перевізник (селянин, хлопчик-«артист»), за ним вбігають Вовк, Коза і Капуста (діти-«артисти», штовхаються, намагаються схопити один одного. Всі гуртуються навколо Перевізника і затихають.
Перевізник:
-    Це четвертий клас? (діти ствердно відповідають). Допоможіть мені, будь ласка, в такій справі. Моє господарство треба переправити через річку. Щойно просив поради в третьому класі, не допомогли … такий лемент учинили, заплутали мене зовсім. Та, що там мене ... Вовк мало козу не розідрав, а коза капусту навіки залякала, все хотіла поласувати нею. Одна надія на вас.
Вчитель:
-    Діти, давайте допоможемо Перевізнику. Створимо для нього струмочок і покажемо алгоритм перевезення його господарства на інший берег. Якщо Перевізник помиляється, тримайте міцно ручки, якщо його дії правильні – піднімайте вгору.
Дійство проходить жваво та весело. Коли алгоритмічна задача буде розв’язана, вчитель пропонує учням перейти до комп’ютерів (робота в парах) і виконати цю задачу в прикладному програмному пакеті «Алгоритміка». Перед тим, як почати працювати, учні повторюють правила техніки безпеки. В презентації змінюються слайди з картинками, що відображають ситуації за комп’ютером, учні повинні підняти таблички з відповідями «Так» або «Ні», в залежності від ситуації. Потім виконують задачу в програмі «Перевізник».

V. Перевірка домашнього завдання

Учні здають учителю створені вдома малюнки додаткового об’єкта для свого героя, який буде запропоновано добавити до заготовленого раніше на комп’ютері малюнку Виконавця Кенгуру.

Друга частина творчого заліку. Практична робота в програмі «Кенгуру»

Четвертокласники працюють в програмі «Кенгуру». Відкривають свої заготовлені програми, добавляють  частину програми для додаткового  об’єкта. Новостворений  малюнок копіюють, переносять в програму PAINT, завершують роботу, зберігають у файлі під своїм прізвищем і показують вчителю. (Робота буде оцінена вчителем пізніше).

Релаксація. Вправи для очей

Подорожуючи містом Алгоритмів, ви стомилися неймовірно. Було багато цікавих завдань, казкових пригод, надзвичайних ситуацій. Нарешті можна відпочити… Але кімната в готелі і ліжко дуже дивні, кімната в різних дивовижних картинах, які треба розглядати, не повертаючи голови: поведіть очима вліво, тепер, не повертаючи голови – вправо; підніміть очі до стелі, роздивіться підлогу; ліжко починає повільно коливатися, замружте очі кріпко-кріпко, відкрийте їх, знову розглядайте кімнату, ще раз замружте очі. (Якщо виникне бажання, намалюйте те, що ви «побачили» в кімнаті готелю – пофантазуйте!).

Вправи для рук

В темному провулку міста Алгоритміка вам доведеться зіграти роль популярного в їхній країні Виконавця-привида. Завдання: потрясіть кісточками своїх рук.

VI. Підсумок уроку

Цікава країна Алгоритміка не прощається з нами. В наступному навчальному році ми знову будемо подорожувати на її просторах з виконавцем Черепашкою. Наш урок був плідним. Ви були активні і впевнені, відповідно і результат хороший.


VII. Домашнє завдання  (на картках)

Розв’язати задачу:

Переправа родини.
Батько, мати і двоє дітей хочуть перебратися через річку. Всі вміють гребти, але човен витримає одного дорослого або двох дітей. Як їм всім перебратися на  інший берег?
Записати алгоритм розв’язання задачі в робочому зошиті.




































Додаток 1        Завдання 1:

Звідки викотилася кулька?  (домалюй на карті шлях кульки та крапку)




Додаток 2                          Завдання 2      

Розфарбуй малюнки дядька Федора. Зроби малюнки Шарика та Матроскіна і розфарбуй їх.




Додаток 3








Додаток 4       Завдання 3

                                 



Додаток 5



Завдання 4: Обчисли результат









 Завдання 4:  Відповідь












Конспект уроку інформатики 3 клас
Тема. Збереження інформації. Сучасні засоби збереження інформації.
 Мета. 1. Дати уявлення про сучасні засоби збереження інформації.
2. Формувати вміння розгадувати інформацію.
3. Розвивати логічне мислення.
4. Розвивати пам'ять та пізнавальну цікавість.
5. Виховувати інтерес у дітей до вивчення комп’ютерної грамоти.
6. Закріпити знання з техніки безпеки.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
I.      Організація класу до уроку та повторення  правил техніки безпеки.
1. Вправа «Мікрофон»:
             Не розпочинай роботу за комп’ютером без дозволу вчителя.
             Не торкайся проводів, розеток, незнайомих кнопок та клавіш.
             Спину тримай рівненько.
             Сиди на відстані не менше 50см від екрана монітора.
             Не працюй брудними та вологими руками.
2. Гра «Третій зайвий»
Комп’ютер, ліжко, принтер.
Книжка, зошит, журнал.
Касета, мікрофон, диск.
II. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
1.Ознайомлення з різними способами збереження інформації
2. Робота з підручником.
Подивіться на малюнок стор.17 та назвіть предмети зображені на ньому (підручник, аудіокасета, відеокасета, блокнот, дискета, диск, фотоплівка).
ІІІ. Актуалізація знань.
1. Розминка.
Давайте порівнюємо комп’ютер з людиною.
-         Яка частина тіла в людини є найголовнішою?  (голова)
-                     А у комп’ютера? (системний блок)
-                     А чим цінна голова людини? (мозком)
-                     А що найголовніше у системному блоці? (мікропроцесор)
-         За допомогою яких органів людина сприймає інформацію? (очі, ніс, рот, шкіра, руки, ноги)
-         А за допомогою якого пристрою комп’ютер отримує інформацію? (клавіатура, мишка).
Так, ми ці пристрої називаємо ще пристроями введення інформації. Отже носик, вушка, ротик комп’ютера є клавіатура.
-         За допомогою яких органів людина може передавати інформацію? (язик, рука)
Язик – це орган людини, за допомогою якого вона спілкується, передає свої думки в усному мовленні а за допомогою руки записує інформацію на папері.
- А чим користується комп’ютер для передачі інформації? (монітор).
Отже, язиком і руками комп’ютера є монітор або, як його ще називають, дисплей. А ще його називають пристроєм вводу інформації.
Дуже добре, молодці! Отже, головою комп’ютера є системний блок.
- A щo ж він уміє робити? (обчислювати, малювати, писати, грати).
А ще він, як і наша голова вміє вчитися, тобто запам’ятовувати інформацію. Наш мозок – це своєрідний командний пункт, який напружено працює. Він приймає і передає безліч сигналів нашому тілу. Різні частини мозку виконують певну роботу. Майже так і в системному блоці. Машина може виконати все, що ви забажаєте, якщо ви дасте їй правильну команду.
Сьогодні ми дізнаємось, які є засоби збереження інформації. Тема уроку – «Збереження інформації»
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.     Пояснення нового матеріалу.
Якщо зрізати дерево, то за кільцями на стовбурі можна визначити, скільки йому років, дощовими чи посушливими були роки його життя тощо.
Виходить, у дереві зберігається інформація про все його життя. Давним давно, коли на Землі жили прадавні люди, виникла необхідність зберігати різні відомості про способи полювання, землеробства. Для цього люди використовували малюнки. Із малюнків ми дізнаємося, як вони жили. Сучасна людина придумала нові способи збереження інформації – кінострічки, грамплатівки, лазерні диски.
2. Робота з підручником ст. 16.
Дізнайтеся з тексту, за допомогою чого люди зберігали і зберігають інформацію.
Наведіть приклади засобів збереження інформації.
3. Фізкультхвилинка.
Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво похилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Руки вгору, руки вниз,
Вгору трошки подивись.
Руки склали як вітряк,
І покрутимося так.
Вище руки підійміть
І спокійно опустіть.
Будем дружно ми сідати
І до праці приступати.
V. Практична робота з програмою «Кросворд».
1. Опрацювання прийомів роботи з мишею.
-                           Діти, поставте праву руку ліктем на парту і покажіть двома пальчиками, як рухаються вусики у комашки.
-   А тепер подивіться на мишку і знайдіть на ній дві клавіші, покладіть на них «вусик» комашки і по черзі кожним «вусиком» натисніть на клавіші. Повторіть 3 – 4 рази.
-                           Діти, хто справився з завданням? Покажіть одне одному, як ви це робите.
Сьогодні на вас чекає незвичайний кросворд «Явища природи». Розгадуючи його, ви пригадаєте різні явища природи, які спостерігав у житті й вивчав на уроках природознавства.
Відповіді на запитання можете давати у будь-якому порядку.
Релаксація
Міцно закрити очі (рахувати до 3), відкривши їх подивитися в далечінь (рахувати до 5). Повторити 5 разів.
VІ. Узагальнення знань.
-         За допомогою чого можна зберегти отриману інформацією? (фотоплівка, касета, дискета, лазерний диск, флешпам’ять).
VІІ. Домашнє завдання.
Розв’язати задачу на сторінці 17 підручника.
VІІІ. Підсумок уроку.
-         Що найбільш зацікавило на уроці?
-         Що сподобалося виконувати?
-         Про що хотіли б дізнатися більше?

-         Де використаємо отримані знання?